خدمات نقشه برداری هوایی

خدمات نقشه برداری هوایی

تهیه نقشه کاداستر شهری و روستایی نقشه برداری راه و جاده تهیه نقشه توپوگرافی معادن تعیین احجام برداشت و دپو مدل سازی سه بعدی ابنیه تاریخی
1400/4/22
0 نظر

تهیه نقشه کاداستر شهری و روستایی
نقشه برداری کاداستر شهری یکی از مهمترین پروژه های نقشه برداری در سراسر کشور به شمار می آید که از مهمترین اهداف آن می توان به مواردی نظیر تعیین دقیق موقعیت املاک در یک سیستم یکپارچه در سطح کشور، تعیین صحت و دقت تعیین ابعاد و مساحت دقیق املاک، فهرست کردن دقیق تمامی اطلاعات حقوقی مربوط به املاک، ایجاد گردش کار روان و قابل اطمینان در صدور یا اصلاح اسناد مالکیت بطور دقیق و سریع، ایجاد اعتماد در معاملات املاک، کاهش فراوان تعرضات ملکی و دعاوی مربوط در دادگاه‌ها، کمک به استقرار سیستم مالیاتی عادلانه وکاهش اثرات روابط شخصی ازجمله اهداف کیفی اشاره نمود .
خوشبختانه فناوری پهپاد امروزه یکی از مهمترین چالش های نقشه برداری سنتی که برداشت مناطق وسیع شهری و روستایی در آن ها بسیار دشوار و زمان بر بود را بسیار سهل نموده است، به گونه ای که می توان بخش وسیعی از محیط های شهری و روستایی با دسترسی دشوار را با دقت بالا در زمان کوتاهی برداشت نمود و خروجی های متنوعی نظیر مدل ارتوفتو، مدل سه بعدی شهری و ابرنقاط متراکم تهیه نمود.
شرکت مهندسی آپهپاد بسته به پروژه های نقشه برداری تعریف شده توانایی بکارگیری انواع هواپیماهای بدون سرنشین نقشه برداری نظیر بال ثابت و مولتی روتور و دومنظوره را در فرآیند اجرا پروژه داراست.

همچنین این شرکت با نصب دوربین های فول فریم و سیستم ppk-rtk نقشه برداری بر روی پهپادهای خود،اقدام به ارائه خروجی ارتو واقعی(true ortophoto) بدون نیاز به عملیات زمینی
گسترده در مدت کوتاهی می نماید.
 
نقشه برداری راه و جاده
تهیه نقشه از مسیرهایی با عرض معین مانند مسیر راه سازی، خطوط راه آهن، خطوط انتقال نیرو، خطوط ساحلی، مسیر رودخانه ها و مواردی از این دست به عنوان پروژه های کریدوری در نقشه برداری شناخته می شوند.
بکاریگیری فناوری پهپاد در این پروژه ها بدلیل قابلیت حرکت در مسیری از قبل تعیین شده با عرض مشخص و توانایی پرواز در مسافت های طولانی بسیار مفید و موجب کاهش شهید زمان برداشت می گردد..
تهیه نقشه های مطالعاتی و همچنین نقشه های اجرایی جهت ایجاد مسیرهای حمل و نقل یکی از مهمترین دلایل نقشه برداری در پروژه های طولی می باشد.
شرکت مهندسی آپهپاد با بکارگیریپرنده های بدون سرنشین در پروژه های کریدوری، در مدت کوتاهی مدل های رقومی زمین (dem)،مدل رقومی ارتفاع (dsm) را همراه با نقشه های توپوگرافی به کارفرمای مربوطه تحویل می دهد و این امر می تواند در کاهش هزینه های مطالعات راهسازی کمک شایانی نماید.
علاوه بر موارد فوق تصاویر ارتوفتو با کیفیت و دقیق می تواند به انجام آنالیزهایی در خطوط ساحلی و همچنین در خطوط راه آهن جهت استملاک زمین ها به مدیران زیربط کمک شایانی نماید.
تهیه نقشه توپوگرافی معادن
نقشه برداری معادن و تهیه نقشه توپوگرافی یکی از مهمترین فعالیت ها در معدن محسوب می شود. امروزه معدن هایی که از تکنولوژی پهپاد استفاده می کنند روند برداشت، دقت و درآمد بیشتری دارند.
روش‌های سنتی به دلیل زمان بر بودن و بالا بودن هزینه به صورت متداول نمی توان استفاده کرد.
این در حالی است که به دلیل بالا بودن سرعت نقشه برداری پهپاد در معدن شما می توانید هر زمان که نیاز به برآورد و تخمین داده های مختلف معدن دارید با استفاده از این روش به اطلاعات ارزشمندی به دست آورید.
می توانید به صورت هفتگی، ماهانه، سه ماه و یا شش ماهه داده های به روز جمع آوری با استفاده از آن به اطلاعاتی مانند روند پیشروی در معدن، تخمین سهم آینده معدن و… را دستیابی پیدا کنید. همچنین مدیران با استفاده از مدل تهیه شده از سایت می توانند نظارت بهتر و دقیق تری را داشته باشند. در زیر به چند نمونه از فواید بکارگیری پهپاد در معادن اشاره می کنیم:
1- مدل تهیه شده با استفاده از نقشه برداری پهپاد، اطلاعات مفیدی در زمینه حمل و نقل و وضعیت جاده ها و دسترسی های معدن را به شما خواهد داد.
با استفاده از مدل تهیه شده می توان وضعیت راه ها و دسترسی ها را بررسی نمود و بهینه ترین راه ها و کم خطر ترین آنها را برای حمل و نقل انتخاب کنید.
2- با استفاده از نقشه برداری با پهپاد در معدن می توان جریان های آبی ناخواسته را پیش بینی کرد و حوضچه های آبی را تشخیص داد.
3- با استفاده از مدل های سه بعدی تهیه شده از نقشه برداری با پهپاد در معدن می‌توان مقدار حجم برداشت شده و یا حفر شده را به صورت سه بعدی مدل سازی کرد .
4- با هواپیماهای بدون سرنشین و بدون نیاز به حضور زیاد نقشه برداران در سایت، می توان با انجام عملیات نقشه برداری به اطلاعات مورد نظر رسید.
5- این روش نسبت به روش های سنتی ۳۰ برابر سریع تر است هزینه آن نسبت به نقشه برداری زمینی بسیار پایین تر است به همین دلیل می توان با فواصل مرتب این روش را انجام داد تا تغییرات و اطلاعات مفید در سیر زمانی مشخص به دست آورد.
6- در روش نقشه برداری معدن با پهپاد دیگر نیاز به حضور نقشه بردار در مناطق پرخطر سایت نیست.
شرکت مهندسی آپهپاد با بکاریگیری فناوری پرنده های بدون سرنشین پیشرفته و تجهیزات به روز با تهیه نقشه توپوگرافی معادن، اطلاعات بسیار مفیدی از جمله بازدهی کلی و مدیریت معادن را در زمان کوتاهی در اختیار کارفرمایان معدنی قرار می دهد.
 
تعیین احجام برداشت و دپو
بااستفاده از تصاویر برداشت شده با پهپاد، می توان داده های مختلفی از جمله ابر نقاط، انواع مدل های رقومی و مدل سه بعدی تهیه نمود. با استخراج مدل های سه بعدی بعد از عملیات نقشه برداری، می توان محاسبه دقیق‌تری برای حجم عملیات خاک‌برداری، دپومتری، تهیه مقاطع عرضی و تسطیح زمینی داشته باشیم.
در پروژه های معدنی که سطح مبنا دچار تغییر می شود، دو پرواز قبل و بعد از عملیات خاکی یا سنگی انجام می شود و دو سطح به دست آمده مقایسه می گردد.
محاسبه حجم معدن با استفاده از نقشه برداری با پهپاد دارای دقت بسیار بالایی می باشد زیرا در این روش از ابر نقاط متراکم استفاده می شود.
از آنجایی که مقادیر برداشت شده با پهپاد به صورت مستند تصویربرداری شده و محاسبات به صوورت نرم افزاری و بسیاردقیق می باشد، قابلیت استناد به آنها به صورت کاملا بی طرف برای کارفرمایان و پیمانکاران معدنی وجود دارد.
از خروجی های مهم نقشه برداری هوایی با پهپاد نقشه منحنی های تراز است. متخصصان آپهپاد یا ترکیب برداشت های زمینی و هوایی شامل اخذ تصاویر قائم به‌صورت یکپارچه و یکنواخت، برداشت دقیق جزئیات در نقاط شکست، ترانشه ها و سایر عوارض خاص توپوگرافی نقشه های توپوگرافی استانداری در مقیاس های ۱:۲۰۰۰، ۱:۱۰۰۰ و ۱:۵۰۰ به همراه ماسبات احجام دقیق به شما ارائه خواهند کرد.
 
مدل سازی سه بعدی ابنیه تاریخی
فتوگرامتری به علت ویژگی های خاص و کاربردهای متنوع خود دارای کاربری های فراوانی در باستان شناسی است که از جمله میتوان به تهیه نقشه از سایتهای باستان شناسی، تهیه مدلهای سه بعدی از اشیاء در بناهای تاریخی، تهیه جزئیات بناها، تهیه موزائیک های عکسی، تهیه نیمرخ های مختلف از بناهای تاریخی جهت طراحی مرمت و حفظ و نگهداری و تهیه مدل رقومی از قسمتهای غیر قابل دسترسی اشاره کرد.
نقشه برداری از سایتهای باستان شناسی و تهیه نقشه از بناهای بر جای مانده از قرون گذشته مطالعه بر روی آن، به بررسی و تحقیق روابط اجزاء باستان شناسی کمک شایانی میکند و شاید بتوان نقش نقشه برداری در باستان شناسی را مشابه تهیه نقشه های ازبیلت در کارهای عمرانی دانست.
از ابتدای پیدایش فتوگرامتری، این تکنیک به عنوان مجموعه ای از مهارتهای حرفه ای مطرح بوده است و افراد غیر متخصص کمتر به آن گرایش می یافتند، که این دید از فتوگرامتری تاکنون نیز تا حدودی ادامه داشته است.
با تسریع در پیشرفت علوم از جمله کامپیوتر و تبدیل شدن فتوگرامتری سنتی به فتوگرامتری تحلیلی و سپس رقومی و ابداع شیوه های جدید فتوپرامتری برد کوتاه با استفاده از پهپاد در اخذ اطلاعات از عارضه، میتوان نقش جدیدی از کاربردهای فتوگرامتری در باستان شناسی را مطرح کرد.
در حال حاضر مدل سازی سه بعدی با استفاده از پهپاد یکی از قوی ترین و به صرفه ترین ابزار نمایش و مدلسازی متریک سایتها و بناها بزگ و کوچک باستانی به شمار می رود.
یکی از مزایای این متد اینست که می توان جزئیاتی از ابنیه ای که مدل شده و قابل دسترسی برای اندازه گیری مستقیم (روش سنتی) نیست را سنجش و بررسی نمود. همچنین، مدل حاصل شده درمواقعی که ابنیه باستانی بر اثر آتش سوزی، زلزله و سایر حوادث طبیعی و غیر طبیعی آسیب جدی می بیند، می تواند مبنای احیای آثار باستانی قرار گیرد .

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 
فروشگاه